افشره خوراکی اسطوخودوس (Lavender)

موضوعات : HerbalMedicine

در طب سنتی، اسطوخودوس در درمان مشکلات صفرا، تشنج، تهوع، میگرن، صرع، لرزش، آسم، گریپ و لارنژیت مورد استفاده بوده است و استعمال خارجی آن در رفع نقرس، روماتیسم وکوفتگی نیز مرسوم است.اسطوخودوس آنتی باکتریال و ضد التهـاب بوده و برای بهبود اختلالات گوارشـی نظیر ناراحتی های عصبـی معده و روده، نفـخ، بی ­اشتهایی و سوءهاضمه مصرف می­گردد. این گیاه روی سیستم اعصاب مرکزی موثر بوده و در درمان افسردگی، اضطراب، بی خوابی، بی قراری و خستگی مورد استفاده قرار می گیرد.


یونانیان باستان،رومیان و مسلمانان، این گیاه را به خوبی می‌شناختندو از آن استفاده می­کرده اند.درجنگ جهانی اول، برای پیشگیری از عفونی شدن زخمها، از لوسیون اسطوخودوس استفاده می شده است.

مکانیسم اثر

بررسـی های انجـام شده نشـان می­ دهد که ترکیـب لینالول موجود در این افشره، ضد اسپاسـم و آرامبخش می­ باشد. لینالول اثرات آرامبخشی خود را خصوصاً در زمان اضطراب با افزایش مقدار سلولی "cAMP"اعمال می­ کند. افزایش "cAMP" باعث آرام شدن عضلات اسکلتی و در نهایت موجب آرامش می­ گردد.

تحقیقات نشان می­ دهد که مواد موثره اسطوخودوس علاوه بر اینکه بر سیستم اعصاب مرکزی اثر می گذارد، می تواند روی گلوتامات که یکی از نوروترانسمیترهای فعال کننده سیستم اعصاب مرکزی می­ باشد باند شده و از اثرات آن جلوگیری نماید.

مقدار و نحوه مصرف

روزانه سه مرتبه و هر بار 3 تا 5 قطره در یک لیوان آب یا شربت حل کرده و میل نمایید.

موارد احتیاط و منع مصرف

  • از مصرف این فرآورده در زمان بارداری و شیردهی خودداری نمایید.
  • دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

نکات قابل توصیه

این افشره را ترجیحاً با افشره خوراکی علف لیمو  و در صورت شدت فشارهای عصبی با عصاره سنبل الطیب تولیدی این شرکت تواماً مصرف نمایید.

از آنجائیکه تولید هر کیلوگرم اسانس طبیعی مستلزم فرآوری چند صد کیلوگرم گیاه دارویی می باشد، از این رو روغن بدست آمده (افشره) بسیار غلیظ و معطر است و مصرف تنها چند قطره از آن می تواند به حفظ و ارتقاء سلامتی شما کمک نماید، ولی در صورت تمایل می توانید مطابق ذائقه خود و به دفعات میل نمایید.

قرار دادن این فرآورده در محیط سرد خروج افشره را کند خواهد کرد، لذا برای برگرداندن به حالت اولیه مجدداً افشره را در محیط گرم قرار دهید.

شرایط نگهداری

در جای خشک و تاریک و در دمای محیط (کمتر از 25 درجه سانتی گراد) نگهداری شود.کپی
لینک اشتراک گذاری

  • 5451
  • 0